»Obveščamo vas, da je danes, v torek 13. januarja 2004 prišlo do napake v delovanju internetnega omrežja SiOL, zaradi česa je bilo delovanje omrežja od 16.00 do 17.20 moteno,« so ob 17. uri in 44 minut sporočili iz SiOL-a in zatrdili, da »omrežje sedaj ponovno deluje normalno.«
Pa ravno danes, ko sem jih v pogovoru hvalil, da deluje njihovo omrežje vse bolje in bolje.
Pa ravno ta teden, ko so z napovedmi storitev voice-over-IP ali na kratko VoIP (khm... a nismo o tem pisali pred slabim mesecem?) slučajno in hkratno polnili stolpce Dela in Financ?
V letošnjem prvem četrtletju naj bi namreč SiOL začel poleg interneta in televizije ponujati tudi telefonijo, kot je za Finance povedal direktor SiOL-a in (če se ne razplete drugače) do 1. februarja še član Telekomove uprave Miran Kramberger. Uporabniku po novem naj ne bi bilo treba biti naročnik pri Telekomu, prav tako za ADSL telefonska linija ne bo več obvezna.
Da bi bili mediji enakopravno obveščeni je za Delo Kramberger zaupal, da storitev VoIP že preizkušajo in da bo v nekaj mesecih zrela za komercialno uporabo. »Ljudje so zelo občutljivi na cene, razen tega taka telefonija omogoča marsikaj več kot navadna telefonija,« je povedal in dodal, da bi nas »presenetilo, kako majhni so vložki, saj za 100.000 naročnikov potrebujete le klicni strežnik, ki stane nekaj deset milijonov tolarjev. Storitve je potrebno ponuditi na platformah, ki so stroškovno optimalne. Bili bi neumni, če tega ne bi storili.«
Vsekakor obe omenjeni javni izjavi nakazujeta, da je zdaj zgodba zrela za javno rabo, kar pred mesecem dni, ko smo sami spraševali na SiOL-u za komentar še ni bila.
Peter Grašek hkrati napoveduje, da »Telekom Slovenije z letošnjim letom v celoti prehaja na platformo IP. Verjamemo, da je to naša prihodnost in da se bo v 5–7 letih večina vseh komunikacij izvajala s pomočjo IP tehnologije.« avtor besedila v Delovi prilogi Informacijska tehnologija pa zaključuje, da bo posel izvedel Kranjski Iskratel.
To podjetje se je že lani močno pripravljalo na pričetek trženja IP Centrexa in govorilo o VoIP-u preko xDSL-a vsekakor katerikoli aplikaciji, ki bi uporabila SI2000 MGW medijski prehod, ki naročnike iz javnega telefonskega omrežja prek povezav E1 in enojnih ali podvojenih (redundančnih) IP/Ethernet-povezav povezuje s paketnim omrežjem.
Super izdelek, katerega prototipe smo lahko že pred leti opazovali na razvojnih mizah podjetja, ki naj bi postalo nosilno podjetje slovenskega grozda informacijskih podjetij in je bilo nosilec razvoja prenekaterih Iskratelovih projektov ... No od vsega skupaj je ostal vizionar, ki se zdaj zabava s preslikavami svetov, a o tem kdaj drugič. Čez nekaj let. |