Alternativni operaterji proti ATRP
Kaj dogaja
sreda, 17. december 2003
Amis (Medinet), Incotel in In.life so skupaj sestavili sporočilo za javnost v katerem ugotavljajo, da je v Sloveniji na papirju že pred leti prišlo do liberalizacije telekomunikacijskega trga, v praksi pa se to očitno še hitro ne bo zgodilo. Telekom Slovenije izkorišča vsako najmanjšo možnost, da zavlačuje postopke in ovira konkurenco, po drugi strani pa je Agencija za telekomunikacije, radiodifuzijo in pošto RS pri svojem delu premalo uspešna oz. ne kaže interesa, da bi resno posegla kot regulator trga in vzpostavila pogoje za konkurenco.

"Štirje alternativni operaterji smo se zato združili v prizadevanjih za vzpostavitev konkurenčnega trga, ki ga zagotavlja zakon in tudi direktive EU. Že pred meseci smo na Agencijo naslovili seznam zahtev za katere menimo, da so v skladu z zakonodajo, so razumne in utemeljene ter ne odstopajo od prakse v Evropski skupnosti na tem področju. Agencijo smo pozvali, da po več kot letu dni zavlačevanja končno zagotovi pogoje, ki izhajajo iz Zakona o telekomunikacijah." piše v sporočilu za javnost.

Agencija je šele po več kot letu dni od objave vzorčne ponudbe za medomrežno povezovanje (RIO) in neštetih pripombah Operaterjev ugotovila, da pogoji, ki jih Telekom Slovenije navaja v RIO niso ustrezni. Z odločbo z dne 4.11.2003 je od Telekoma Slovenije zahtevala spremembe nekaterih pogojev. Žal so navodila, kako naj Telekom Slovenije te spremembe uveljavi, premalo natančna, zato smo prepričani, da bo Telekom Slovenije v formalnem smislu odločbo sicer spoštoval v praksi pa spremembe ne bodo učinkovite.

Do danes, kljub veljavnim zakonom, ni bila izvedena niti ena medomrežna povezava med Telekomom Slovenije in alternativnim operaterjem v Sloveniji. Kljub zakonski podlagi in številnim zahtevam v zadnjih dveh letih, še noben operater ne opravlja storitev fiksne telefonije (npr. mednarodni pogovori z izbiro ali predizbiro operaterja). V letih 2001 in 2002 Telekom Slovenije sploh ni hotel slišati za upravičene zahteve operaterjev in jih je ignoriral, v letu 2003 pa je začel s taktiko zavlačevanja in oteževanja. Zadnji primer je ponovno zavlačevanje pri predstavitvi novih pogojev za medomrežno povezovanje, ki bi morali biti predstavljeni pred dnevi. Telekom Slovenije bi moral nove pogoje objaviti do 7.12.2003, vendar mu je Agencija ponovno omogočila zavlačevanje tako, da je odobrila prestavitev roka za objavo.

Povsem nerazumljivo je ravnanje Agencije, ki dopušča ohranjanje monopola. Agencija je organizacija, ki bi po zakonu morala skrbeti za razvoj konkurence, morala bi lajšati vstop novih ponudnikov na trg in morala bi omejevati privilegije bivšim monopolistom in operaterjem s pomembno tržno močjo. Predvsem pa bi morala zagotavljati izvajanje Zakona o telekomunikacijah.

Naše glavne pripombe na delo Agencije so:

  1. V praksi Agencija le redko odgovarja na zahteve operaterjev, čeprav bi po omenjenem zakonu morala odgovarjati v tridesetih dneh. Agencija je nosilka in izvajalka tega zakona vendar ga sama prva krši.
  2. Agencija ne ukrepa proti Telekomu Slovenije, ko le-ta krši zakon, zavlačuje postopke ipd. Po dveh letih izogibanja izvedbi medomrežnih povezav Telekom Slovenije še ni bil nikoli kaznovan.
  3. Agencija se izogiba komuniciranju z operaterji. V dveh letih so se predstavniki Agencije sestali z operaterji samo enkrat!?!
  4. Podobno kot za medomrežno povezavo velja za razvezavo lokalne zanke - Telekom Slovenije z nerazumnimi pogoji zavira konkurenco, Agencija ne ukrepa.
  5. Agencija ni odločna in ni samoiniciativna - ukrepa in deluje samo po številnih pritožbah, zahtevah ter pritiskih in to običajno tako, da na koncu ni učinka.

Agencija očitno še vedno podpira monopol in Telekomu Slovenije dovoljuje kršenje zakona in lastnih odločb. Agencija ima na voljo dovolj zakonskih podlag in instrumentov, da bi konkurenčni trg lahko vzpostavila in Telekom Slovenije prisilila k pogojem, ki zagotavljajo konkurenčnost. Kdaj bo Agencija začela izpolnjevati svoje poslanstvo?

Alternativni Operaterji se bojimo, da bo Slovenija maja 2004 vstopila v EU brez ene same medomrežne povezave z alternativnim operaterjem, brez enega novega ponudnika fiksne telefonije in brez konkurence na tržišču telekomunikacij.

 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.